DİYARBAKIR KANA BULANDI

5 Haziran 2015, Cuma, 10:48 | Diyarbakır Haberleri, Siyaset | Bu Haber 813 kişi tarafından Okundu | 0 yorum
OLAY
Diyarbakır’da bugün HDP’nin İstasyon Meydanı’nda mitinginde 5 dakika arayla meydana gelen patlamalarda yaralı sayısının 316′ı bulduğu belirtilirken, 2 kişi yaşamını yitirdi. Patlamada ağır yaralanarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedaviye alınanlardan 16 yaşındaki Ramazan Yıldız ile bir özel hastanede tedavi gören ve üzerinden kimlik çıkmayan 20 yaşlarındaki bir genç yaşamını yitirdi. Tedavileri süren yaralılar arasında […]

Diyarbakır’da bugün HDP’nin İstasyon Meydanı’nda mitinginde 5 dakika arayla meydana gelen patlamalarda yaralı sayısının 316′ı bulduğu belirtilirken, 2 kişi yaşamını yitirdi. Patlamada ağır yaralanarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedaviye alınanlardan 16 yaşındaki Ramazan Yıldız ile bir özel hastanede tedavi gören ve üzerinden kimlik çıkmayan 20 yaşlarındaki bir genç yaşamını yitirdi. Tedavileri süren yaralılar arasında durumu ağır olanların bulunduğu ve ölü sayısının artmasından korkulduğu belirtildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakır Barosu yaralılara kan vermek için vatandaşları hastanelere gitmeye çağırdı.
DEMİRTAŞ ARACINDA BEKLİYORDU HDP’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük katılımlı mitingi için önce milletvekili adayları tek tek sahneye çıkıp konuşmalar yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, bu sırada platformun arkasında aracında bekliyordu. Gösterilen yoğun ilgi ve düzenli koridor oluşturulmaması nedeniyle Demirtaş’ın sahneye çıkması uzayınca bu sırada ilk patlama meydana geldi. İlk patlama platformun yaklaşık 70 metre ilerisinde bulunan bir çöp bidonunda oldu. Bu patlama sahnede bulunan görevliler tarafından trafo patlaması düşünülerek, mitinge katılanlardan paniğe kapılmaması istenirken, ikinci ve büyük patlama 5 dakika sonra gerçekleşti. Platformun tam karşısında bulunan trafonun önünde meydana gelen patlamanın şiddeti mitinge meydanını sarstı. Patlamada yaralananlar platformun arkasına getirilip burada ambulanslara konulmak isterken, platform arkasındaki izdiham nedeniyle yaralıların ambulanslara konulması uzun sürdü. Vatandaşlar yere yatırdıkları yaralılara müdahale etmeye çalışırken, bazı kişiler Demirtaş’ın makam aracının arkasında duran koruma aracını polis aracı sanarak saldırıp tahrip etmek istedi. Camları kırılan araç, görevlilerin uyarması ile tahrip edilmekten kurtarılırken, polisin alana gaz bombası atması ile platform arkasındaki bariyerlerdeki izdiham nedeniyle Demirtaş da zor anlar yaşadı. Demirtaş’ın korumaları güçlükle aracı orada çıkarırken, vatandaşlar alanı boşaltmayı başladı.
DEMİRTAŞ MİTİNGİ İPTAL ETTİ Patlamanın ardından HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü ile telefonla görüştü. Görüşmede Vali ve Emniyet Müdürü, Demirtaş’a henüz patlamanın neden kaynaklandığının belirlenemediğini bildirip, gerekli incelemenin yapılabilmesi için İstasyon Meydanı’nın boşaltılmasını istedi. Talep üzerine Demirtaş, mitingin yapılmayacağını bildirdi. Bunun üzerine alandakiler de ayrıldı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, patlama bölgesine güvenlik şeridi çekerek geniş çaplı inceleme başlattı. İlk incelemelerde patlamanın olduğu bölgede bilyeler bulunduğu öğrenildi. Patlamaya trafoya konulan bir el yapımı parça tesirli patlayıcının infilak etmesiyle gerçekleşmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Diyarbakır Valiliği’nin önümüzdeki saatlerde olayla ilgili açıklama yapacağı belirtildi.

Share Button
Anahtar Kelimeler: ,

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.